Σάββατο, 12 Σεπτεμβρίου 2015

Ελλάδα από άλλον πλανήτη

Για άλλη μία φορά η Εθνική Ελλάδος έπαιξε όπως μας έχει συνηθίσει σε αυτό το Ευρωμπάσκετ με σκληρή άμυνα και πολλή ενέργεια κατάφερε να επικρατήσει χωρίς δυσκολία με 74-54. Πρώτος σκόρερ για δεύτερο παιχνίδι ήταν ο Μπουρούσης με 14 πόντους τον οποίο ακολούθησε ο Κουφός με 13 αλλά και 9 ριμπάουντ και ο Αντετοκούνμπο με double double δηλαδή 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.
 Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους Βέλγους να στηρίζονται κυρίως στο μακρινό τους σουτ όπου κατάφεραν να βρίσκονται πίσω με τρεις πόντους. Από εκεί και πέρα τα σουτ τους  δεν έμπαιναν και με σερί 16-5 στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα τέλειωσε την υπόθεση πρόκριση. Επόμενο παιχνίδι στις 15 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο την Ισπανία σε ένα ντέρμπι που θα κλέψει καρδιές.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 14 (1), Ζήσης, 6 (2) Σπανούλης 7 (6 ασ.), Καλάθης 4 ()5 ασ., Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (10 ριμπ.).

ΒΕΛΓΙΟ: Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13 (1), Ερβέλ 2, Μουεμά, Ταμπού 6, Σερόν, Μουκούμπου, Ζιλέ 14 (3), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Σαλούμου 5, Λοτζέσκι 10 (2).