Όταν δεν είναι κανείς να σε λυπηθεί ή να ζητωκραυγάσει για σένα, αυτή είναι η στιγμή που γίνεσαι παίκτης. - Ανώνυμος

Οι απόψεις μας γίνονται σταθερές από τη στιγμή που σταματάμε να σκεφτόμαστε. - Ernest Renan

Ετούτος δω ο λαός δε γονατίζει παρά μονάχα μπροστά στους νεκρούς του. - Γιάννης Ρίτσος

Mε συντριπτική πλειοψηφία, σχεδόν με κοινή αποδοχή, αφού υπήρξαν τέσσερις ΠΑΕ που δεν τον ψήφισαν επί συνόλου 17 που έλαβαν μέρος στην ψηφοφορία ο Γιάννης Μώραλης εξελέγη πρόεδρος της Super League.

Αξιοσημείωτο είναι, πάντως, το γεγονός ότι η ΠΑΕ Παναθηναϊκός δεν... καταψήφισε, όπως είχε αφήσει να εννοηθεί ο Γιάννης Αλαφούζος, την υποψηφιότητα του Γιάννη Μώραλη.Απλά δήλωσε... απούσα, ενώ την ίδια στάση τήρησε και η ΠΑΕ ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός ότι εκπρόσωποι των δύο ομάδων βρίσκονταν στην αίθουσα.
Στη διαδικασία δεν συμμετείχαν λόγω απουσίας, ο Ατρόμητος και η Δόξα Δράμας, που οι εκπρόσωποί τους δεν παραβρέθηκαν, ενώ κανονικά ψήφισαν Εργοτέλης και Παναιτωλικός, αφού η διαδικασία της επικύρωσης της περσινής βαθμολογίας δεν είχε ολοκληρωθεί.

Θετικός σε ντόπινγκ ο Χονδροκούκης!

Ένα ισχυρότατο χτύπημα δέχθηκε την Πέμπτη το μεσημέρι ο Ελληνικός Στίβος καθώς ανακοινώθηκε από την πλευρά του αθλητή μία είδηση που κυκλοφορούσε στα δημοσιογραφικά γραφεία από την Τετάρτη (25/7).
Ο Δημήτρης Χονδροκούκης, ο πρόσφατα παγκόσμιος πρωταθλητής του ύψους βρέθηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ και συγκεκριμένα στην ουσία στανοζολόλη.Ο πατέρας και προπονητής του Έλληνα πρωταθλητή, Κυριάκος Χονδροκούκης, εξέδωσε ανακοίνωση για να "ώστε να προστατέψουμε τα υπόλοιπα μέλη της Ελληνικής Αποστολής από οποιαδήποτε υποψία", όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στην 1η παράγραφο της.

Δεν πειράζει ρε ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μέτρησε θετικά στοιχεία και αδυναμίες κόντρα στην πολύ δυνατή Αιντχόφεν από την οποία ηττήθηκε με 0-2. Περίπου 8.000 οπαδοί στην Τούμπα έδωσαν το πρώτο ζεστό φετινό χειροκρότημα για την νέα περίοδο.Το τεστ της Πέμπτης (26/7) για τον "Δικέφαλο" ήταν αρκετά σημαντικό για την ομάδα του Γιώργου Δώνη προκειμένου να διαπιστώσει σε ποιους τομείς θα πρέπει να βελτιωθεί άμεσα.Γενικά οι "ασπρόμαυροί" θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν οργανωμένοι και είχαν πλάνο στο παιχνίδι τους, όμως όσον αφορά την επίθεση ήταν φανερό πως τους έλειπε η τελική πάσα για να γίνουν επικίνδυνοι. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στα μετόπισθεν και ιδιαίτερα στα αριστερά (κάτι που έχει γίνει και σε άλλα φιλικά), ενώ δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην ταχύτητα των Ολλανδών.

Πέρασε ο Αστέρας!

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League νικώντας στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2 την Ίντερ Μπακού και θα αντιμετωπίσει την Μαρίτιμο. Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το κανονικό ματς και η παράταση με τον Αστέρα να είναι καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση ολοκληρώθηκε με 1-1, όσο ήταν και το σκορ του πρώτου αγώνα στο Μπακού. Ο Αστέρας προηγήθηκε με γκολ του Ναβάρο στο 68' με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 88' με τους Σουτς.Ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Ίντερ Μπακού, ενώ έχει και δύο ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ κυρίως με τον Μπαρτολίνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά δημιούργησε πολλές ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Λομάια και με το γκολ του Ναβάρο κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του, αλλά σε μια στιγμή αδράνειας δέχθηκε γκολ με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Στην παράταση η κούραση των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Ο Αστέρας ναι μεν είχε και πάλι ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν ήταν προσεκτικός στην τελική προσπάθεια και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Αστέρας ήταν πιο εύστοχος και πήρε την μεγάλη πρόκριση επικρατώντας με 4-2 της Ίντερ Μπακού.