Σάββατο, 8 Σεπτεμβρίου 2012

Θα έπρεπε να ντρέπεστε!

Νικήτρια η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της χώρας μας,η οποία επικράτησε δύσκολα επί της Λετονίας με σκορ 2-1.Οι Λετονοί,μάλιστα,προηγήθηκαν στο σκορ,5 λεπτά όμως ήταν καθοριστικά για τους Σπυρόπουλο και Σαμαρά να ανατρέψουν το εις βάρος μας αποτέλεσμα.Κι εννοείται πως όλα πάλι τα ΜΜΕ θα υψώσουν στους ουρανούς τους παίκτες μας,οι οποίοι όντας κάτω του μετρίου κατάφεραν να κερδίσουν ποιά;την Λετονία.Μπράβο τους λοιπόν...Πρέπει,όμως και η ανοχή να έχει τα όριά της.Από αύριο πάλι όλοι θα γράφουν για τους ήρωες αυτούς που νίκησαν δύσκολα ένα ματς που άλλη ομάδα θα επικρατούσε με 4άρα στο 40λεπτο και θα κάνουν Θεούς τους παίκτες μας και τα παλικάρια και Mundial σου ερχόμαστε και γνωστό το σκηνικό.Ε λοιπόν,ήρωες για εμένα αυτοί δεν είναι.Ήρωες για εμένα είναι οι αθλητές μας που "φτύνουν" αίμα για την γαλανόλευκη και έχουν σαρώσει στα μετάλλια στους παραολυμπιακούς αγώνες με τελευταία επιτυχία την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον Μακροδημήτρη στην κολύμβηση.Αυτοί για μένα είναι ήρωες,αυτοί που δαμάζουν την ατυχία που τους έτυχε στην ζωή και καταφέρνουν όσα δεν κατάφεραν ούτε στα όνειρά τους οι υποτιθέμενοι ήρωες.Μία μεγάλη έκλυση στην νεολαία μας να μην ενστερνίζονται στην πλύση των ΜΜΕ και να βλέπουν με ανοιχτά μάτια την πραγματικότητα.