Τετάρτη, 1 Αυγούστου 2012

Γαλλία-Αργεντινή 71-64

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι η Γαλλία κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Αργεντινή για τον πρώτο όμιλο με 71-64, παρότι ο Μανού Τζινόμπιλι έκανε ότι μπορούσε για να μην ηττηθεί η ομάδα του.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησαν να επωφεληθούν από την εκρηκτικότητα τους, πηγαίνοντας το παιχνίδι στην επαφή απέναντι στους Αργεντίνους. Πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, έβαλαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Λουίς Σκόλα έβρισκε δυσκολίες ανάμεσα στις... συμπληγάδες των Γάλλων, ενώ το περιφερειακό σουτ δεν βοήθησε την παρέα του Μανού Τζινόμπιλι.Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-12 για τη Γαλλία. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους Γάλλους να διατηρούν το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, η Αργεντινή κατάφερε να μειώσει μετά το 32-24 με επιμέρους σκορ 5-0 σε 32-29, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, οι Γάλλοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, παρά την πίεση των Αργεντίνων, οι οποίοι με τον Μανού Τζινόμπιλι δεν επέτρεπαν στη Γαλλία να αποσπαστεί στο σκορ. με Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 55-53, ενώ ο Τζινόμπιλι και πάλι θα μειώσει σε 60-58 για την Αργεντινή στο 34'.

Σε εκείνο το σημείο, όμως θα αναλάβει δράση ο Τόνι Πάρκερ που με τέσσερις διαδοχικούς πόντους θα αυξήσει την διαφορά για τους Γάλλους στο +6 (64-58). Η Αργεντινή θα προσπαθήσει να μαζέψει την διαφορά, αλλά οι Γάλλοι με το παιχνίδι τους δεν θα της επιτρέψουν να πλησιάσει. Με αυτόν τον τρόπο θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 71-64 και θα σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά.

Από την Αργεντινή ο Μανού Τζινόμπιλι σημείωσε 26 πόντους, ευστοχώντας και σε τρία τρίποντα, ενώ ο Λουίς Σκόλα πρόσθεσε 16. Για την εξαιρετική Γαλλία ο Πάρκερ είχε 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Ζελαμπάλ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 32-24, 55-53, 71-64.

Γαλλία (Κολλέ): Σεραφέν 10, Μπατούμ 14(3), Τραορέ 2, Πάρκερ 17, Μποκολό, Πιετρούς, Ντε Κολό 11(3), Ντιό 2, Τουριάφ 2, Ζελαμπάλ 13(3).

Αργεντινή (Λαμάς): Σκόλα 16, Τζινόμπιλι 26(3), Καμπάτζο, Πριτζιόνι 7, Γκουτιέρες 2, Ντελφίνο 4, Λέιβα, Γκουτιέρες Λ., Νοτσιόνι 6, Τζέισεν 3(1).