Ηρωική πρεμιέρα για την Εθνική μας! Μπορούσαμε και αξίζαμε την νίκη! Αλλα...

Δεν πειράζει ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ!! Δε πειράζει ρε ομάδα!
ΑΞΙΖΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ''ΗΡΩΙΚΗ'' ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΑΣ!
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΤΣΙ!

1-1 σήμερα λοιπόν. Ελέω διαιτησίας,αλλά και ατυχίας(κυρίως για τη φάση του χαμένου πέναλτι).

Παρότι  βρεθήκαμε αρχικά σε πολύ κακή μέρα και δεχθήκαμε το γκολ από τους Πολωνούς,που πατούσαν πολύ καλύτερα εκείνη την ώρα στο γήπεδο. Ακόμα και μετά την ΑΔΙΚΗ αποβολή του Παπασταθόπουλου στο 44ο λεπτό,με δύο κίτρινες,που όχι απλά ήταν ΑΔΙΚΕΣ,αλλά ο διεθνής αμυντικός μας,τις δέχτηκε χωρίς ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΑΟΥΛ! Παρότι στη συνέχεια, ο Ισπανός διαιτητής δεν έδωσε ούτε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΠΕΝΑΛΤΙ,υπέρ της Εθνικής μας,κλείνοντας τα μάτια στο μπλοκάρισμα της μπάλας από τον Πέρκις,μεσα στην περιοχή!
Η Ελλάδα κατάφερε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να πετύχει γκολ με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη(ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο,μπαίνοντας στη θέση του Σωτήρη Νίνη),ισοφαρίζοντας έτσι το ματς,παρότι έπαιζε με παίκτη λίγοτερο,λόγω της άδικης αποβολής που προείπαμε.

Στη συνέχεια,η Εθνική μας,πίεζε συνεχώς τη Πολωνία,την έπαιζε ''μονότερμα'' και ενώ νωρίτερα(στο 70' λεπτό),απώλεσε τη μεγαλύτερη ευκαιρία που είχε στο παιχνίδι,χάνοντας πέναλτι(το οποίο επέφερε και την δίκαιη αποβολή του τερματοφύλακα των γηπεδούχων) που κέρδισε ο Σαλπιγγίδης και εκτέλεσε πολύ '''ασχημα'' και χλιαρά ο Γιώργος Καραγκούνης.Στο 77ο λεπτό, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα,το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον επόπτη ως ''οφ σάιντ''.

Στη συνέχεια του ματς,ο ανεκδιήγητος Ισπανός ''διαιτητής-κόρακας'' και οι ''επόπτες'' του, έκοβαν όπως μπορούσαν τις επιθέσεις της Εθνικής μας. Ενώ παράλληλα ''έσπρωχναν'' με οποιονδήποτε τρόπο τους Πολωνούς μέσα στην περιοχή μας,μήπως και καταφέρουν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.
Τελικά ο Ισπανός ''διαιτητής'' και η ''παρέα'' του, δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω,από το να σώσουν από την ήττα τους ''οικοδεσπότες'' τους! Διότι αν κάποιος άξιζε τη νίκη σήμερα. Αυτός ο κάποιος ήταν ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ η Εθνική μας!

Ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι οι Έλληνες φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν από κοντά την Εθνική μας,ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ! ΦΟΒΕΡΟΙ πραγματικά! Και καθόλη τη διάρκεια του αγώνα,φώναζαν δυνατά και με πολύ πάθος για να βοηθήσουν όπως μπορούσαν την ομάδα μας,δημιουργώντας μια ''καύτή'' ατμόσφαιρα!
΄Σε αντίθεση με τους Πολωνούς φιλάθλους,που ενώ ήταν πολλοί περισσότεροι αριθμητικά, σε σχεση με τους Έλληνες.Με εξαίρεση το διάστημα που η ομάδα τους πέτυχε γκολ και ήταν λογικό να ''αναθαρρήσουν''. Σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα,δεν ακούγονταν σχεδόν καθόλου και ήταν ''παγωμένοι''!

Γενικά είδαμε μια πολύ καλή και ψυχωμένη εμφάνιση από την Εθνική μας,η οποία σίγουρα,ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ, άξιζε κάτι παραπάνω από την ισοπαλία.
Οι περισσότεροι διεθνής μας,έπαιξαν όσο καλά μπορούσαν. Με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια.  Αφού οι Γκέκας,Σαμαράς και Χολέμπας δε στάθηκαν κάλα μέσα στο γήπεδο.

Ο Γκέκας ήταν εγκλωβισμένος και δεν πρόσφερε σχεδόν καθόλου,με εξαίρεση τη φάσ του γκολ,που δυσκολεύει με την κίνηση του,την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Ο Σαμαράς θα μπορούσε να είναι πιο αποτελεσματικός στις κινήσεις του,ενώ έπρεπε να ασκεί και περισσότερη πίεση στους αντιπάλους του.
Και ο Χολέμπας ήταν ΜΑΚΡΑΝ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ της Εθνικής. Πάρα πολύ κακός. Εντελώς ανύπαρκτος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ενώ κάθε φορά που οι Πολωνοί έκαναν κάποιες από τις λίγες συνολικά επιθέσεις τους,από την πλευρά που έπαιζε,δημιουγούσαν πάντα πολύ εύκολα επιθέσεις και επικίνδυνες φάσεις για την εστία της Εθνική μας. Επίσης ευθύνεται και για το γκολ που δέχτηκε η Εθνική,καθώς η φάση ξεκινάει μετά το λάθος που έκανε και έδωσε τη μπάλα στους Πολωνούς.

Στους υπόλοιπους διεθνής... Ο  Κώστας Χαλκιάς με εξαίρεση την άστοχη έξοδο που έκανε,στη φάση του γκολ,έκανε ένα απλά καλό παιχνίδι,δεδομένου ότι δεν ''ζορίστηκε΄΄ και ιδιαίτερα από τους αντίπαλους επιθετικούς.
Ο Γιώργος Καραγκούνης σε όλη τη διάρκεια του ματς,ήταν(αν όχι ο καλύτερος)από τους καλύτερους της Εθνικής μας,παίζοντας με πολύ πάθος(κάτι που τον διακρίνει άλλωστε)και με πολύ δύναμη.Ενώ ''έσπρωξε'' την Ελλάδα στην αντεπίθεση,αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματος από τους Πολωνούς. Όμως είχε δυστυχώς την μεγάλη ατυχία να χάσει το πέναλτι για την Εθνική μας,κάνοντας μια πολύ κακή εκτέλεση. Δεν πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να ''κρέμασουμε'' γι' αυτό τον αρχηγό της Εθνικής μας. Διότι σε όλη τη διάρκεια του ματς,ήταν πραγματικός ηγέτης!
Εξάλλου και οι καλύτεροι παίκτες τα χάνουν...
Οι υπόλοιποι διεθνής μας,ήταν αρκετά καλοί και πίεζαν παντού τον αντίπαλο.Ενώ ο Τοροσίδης που έβγαλε τη σέντρα στη φάση του γκολ,με τον Σαλπιγγίδη ο οποίος πέτυχε αργότερα το γκολ της Εθνικής μας,ήταν από τους διακριθέντες και ειδικά ο ''Σάλπι'', με την είσοδο του στον αγώνα,άλλαξε εντελώς την κακή είκονα του πρώτου ημιχρόνου για την Εθνική μας.

ΗΡΩΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ λοιπον από τους διεθνής μας,οι οποίοι ξεκινάν με αισιοδοξία και με ένα καλό αποτέλεσμα(δεδομένων των ''συνθηκών'' του αγώνα)στη διοργάνωση και μάλιστα απέναντι σε μία από τις ''οικοδέσποινες'' της και κόντρα σε μια απίστευτα εχθρική ''διαιτησία''!
Ας ελπίσουμε να αλλάξει αυτό το ''κακό'' στη συνέχεια της διοργάνωσης.Η εθνική μας να δείξει ίδια ή και ακόμα καλύτερη πυγμή και αποφασιστικότητα στους υπόλοιπους αγώνες της.
Και να ευχήθουμε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ,για το επόμενο παιχνίδι,εναντίον της Τσεχίας.