Δευτέρα, 16 Απριλίου 2012

Οι εξελίξεις πρωταθλήματος και κυπέλλου στην Αγγλία

Εντυπωσιακοί οι Μπλε που ισοπέδωσαν την Τότεναμ (5-1) πριν τον αγώνα με τους Μπλαουγκράνα και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, όπου περιμένει η Λίβεπουλ.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει έναν τίτλο κέρδισε το σύνολο του Ρομπέρτο Ντι Ματέο, αφού εκτός από τα ημιτελικά του Champions League θα δώσει το «παρών» και στον τελικό της ιστορικής διοργάνωσης της Αγγλίας. Οι Μπλε αν και προηγήθηκαν στο 43' συνέτριψαν την Τότεναμ με το εντυπωσιακό 5-1 στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, ο οποίος «σημαδεύτηκε» από την απόφαση να μετρήσει γκολ σε προσπάθεια του Χουάν Μάτα και ενώ η μπάλα -εμφανώς- δεν πέρασε ποτέ τη γραμμή. Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε η Τσέλσι λίγες μέρες πριν τον πρώτο ημιτελικό του CL με την Μπαρτσελόνα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και η εμφάνιση και το αποτέλεσμα αποτελούν την καλύτερη ψυχολογική ένεση ενόψει ενός πολύ δύσκολου και σημαντικού αγώνα.

Αν και στο πρώτο μέρος οι Σπερς ήταν καλύτεροι σε γενικές γραμμές, η Τσέλσι κατάφερε να προηγηθεί στο φινάλε του πρώτου μέρους χάρη στην κλάση του μεγάλου Ντιντιέ Ντρογκμπά, ο οποίος κατέβασε σεμιναριακά βαθιά μπαλιά και με τρομερό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ήρθε το δεύτερο γκολ για τους παίκτες του Ντι Ματέο, το οποίο όμως δεν έπρεπε να μετρήσει. Ο Μάτα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Ασού-Εκοτό έκοψε καθαρά πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και αφού η μπάλα απομακρύνθηκε από ένα όμιλο παικτών, το γκολ-φάντασμα μέτρησε για το 2-0.

Η Τότεναμ είχε την απάντηση και μπήκε στο ματς λίγα λεπτά αργότερα (56') όταν ο Αντεπαγιόρ βρέθηκε μόνος του με τον Τσεχ, ο οποίος φάνηκε να τον ανατρέπει και η μπάλα κύλησε στα πόδια του Μπέιλ, που στην κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1. Η γρήγορη απάντηση των Σπερς δεν επηρέασε την Τσέλσι που διατήρησε το προβάδισμα και με τρία γκολ στα τελευταία 20 λεπτά πήρε μεγάλη σε έκταση νίκη. Στο 77' ο Ραμίρες με ωραίο τσίμπημα πάνω από το κορμί του Κουντιτσίνι έκανε το 3-1 και στο 81' ο Λάμπαρντ με τρομερό φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε με πλασέ σε τετ α τετ από τον Μαλουντά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όσο για το πρωτάθλημα της Αγγλίας οι κόκκινοι διάβολοι ήταν και αυτοί ισοπεδωτικοί επικρατώντας 4-0 επί της Άστον Βίλα επαναφέροντας τη διαφορά από την Σίτι στο +5 τέσσερις στροφές πριν το τέλος.
Οι Κόκκινοι Διάβολοι έκαναν το καθήκον τους στον αγώνα με τους Χωριάτες και πήγαν ξανά τη διαφορά στους πέντε βαθμούς, 15 μέρες πριν το ντέρμπι με την Σίτι και ενώ μεσολαβεί ο αγώνας εντός με την Εβερτον. Η ομάδα του Αλεξ Φέργκιουσον για δεύτερο σερί ματς προηγήθηκε με αμφισβητούμενο πέναλτι, με τον Ασλεϊ Γιάνγκ μετά από αυτό που κέρδισε στον αγώνα με την ΚΠΡ, να είναι είναι ξανά ο πρωταγωνιστής, αυτή τη φορά σε φάση με τον Κλαρκ της Αστον Βίλα. Ο Ρούνεϊ έστησε τη μπάλα στη βούλα στο 7' και έκανε το 1-0 και τα πάντα πολύ πιο εύκολα για τους γηπεδούχους που έκλεισαν την αντίπαλό τους στα 3/4 του γηπέδου και έπαιξαν πολύ επιθετικά για να καθαρίσουν από νωρίς της αναμέτρηση. Τελικά το γκολ με το οποίο κλείδωσε το τρίποντο ήρθε με τον Γουέλμπεκ, ο οποίος έγραψε το 2-0 στο 43'.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη, όμως η Γιουνάιτεντ ήταν το απόλυτο αφεντικό στον αγώνα και τον μετέτρεψε σε πάρτι με το δεύτερο γκολ του Ρούνεϊ στο 73' με σουτ που κόντραρε μέσα από την περιοχή και πλασέ του Νάνι από κοντά στο 93'. Πέρα από τη νίκη και το +5, η Γιουνάιτεντ κατέβασε και διαφορά των γκολ που έχει η Σίτι στο -4 (54-58), ενώ με ενδιαφέρον αναμένεται το τι θα γίνει με τον Γιανγκ, ο οποίος δέχθηκε έντονη κριτική μετά την βουτιά με την Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς, η οποία κατέθεσε έφεση η οποία απορρίφθηκε από την ομοσπονδία. Ο άσος της Γιουνάιτεντ αγωνίστηκε κόντρα στην πρώην ομάδα του...